Okularowe trendy 2019

To w czym pokazują się i będą pokazywać okularnicy na całym świecie zależy rzecz jasna od wielu czynników. Inaczej wygląda i będzie wyglądał przekrój okularowych twarzy wśród przechadzających się po rynku Nowego Sącza, a inaczej na Times Square. Inna będzie reakcja na ten obszar w modzie u ludzi w zależności od miejsca na mapie, od kultury czy anatomicznych cech twarzy, właściwych dla danej grupy etnicznej. Z drugiej jednak strony, co cieszy, polska rzeczywistość coraz szybciej dostosowuje się do nowych pomysłów, odważnych linii i innowacyjnych materiałów wykorzystywanych w produkcji okularów. Obserwując nowości i biorąc zarazem udział w wydarzeniach branżowych w kraju i na świecie postanowiłem wybrać dla Was kilka kierunków w okularowej modzie, którym należy się baczniej przyjrzeć, a może nawet rozpatrzeć w kategorii najnowszych okularowych trendów.

Oversize

Pojęcie to określa element garderoby (w tym wypadku okularów) przedstawiając go jako większy niż wyznaczają to ogólnie przyjęte normy. Projektanci poprzez celowe operowanie zbyt dużym rozmiarem wykreowali bardzo modny ostatnio styl w okularowej modzie. Mimo tego, że często kłóci się to z zasadami proporcji i innymi regułami, którymi kierujemy się podczas doboru okularów, jest to częsty wybór szczególnie wśród płci pięknej. Patrząc męskim okiem, właściwie dobrane „oversizy” robią naprawdę „dobrą robotę” – są mega seksowne i w wyjątkowy sposób podkreślają kobiecość. Nie tylko zresztą w propozycjach przeciwsłonecznych (gdzie wielkość okularów można uzasadnić ochroną przed słońcem), ale coraz częściej w modelach korekcyjnych.

Kolor

Choć zawsze zdarzało się i zdarzać się będzie wybieranie przez klienta pomiędzy kolorem czarnym, a czarnym, coraz częściej zaobserwować można okularowe decyzje zakupowe stawiające na odważne, wyraziste wzory i barwy. Mimo tego, że w tej kwestii nieco większymi „konserwami” są faceci również i u nich wygrywać zaczyna kolorowa fantazja. I dobrze. Jak to często mówię – #StopNudnymOkularom.

Transparent

Niegdyś wszelkie „plastikowe” i transparentne oprawy (te całkowicie przezroczyste jak i zabarwione na różnorakie kolory) były synonimem babcinej i dziadkowej klasyki. Czas jednak leczy rany, bowiem styl ten powrócił na okularowe salony w nowym wydaniu. W otoczeniu lepszych materiałów, świetnego wykonania, z mnóstwem opcji kolorystycznych i będąc nierzadko w portfolio ekskluzywnych brandów.  Zresztą sami zobaczcie.

Asymetria kształtu i koloru

To krok dalej od odważnych i wyrazistych kolorów. Moda okularowa przez wiele lat przyzwyczajała nas do symetrii w budowie opraw okularowych. Front oprawy okularowej w odniesieniu do strony lewej jak i prawej zawsze jak mantra powtarzał się przypominając lustrzane odbicie. Jednak ostatnimi czasy powstało wiele wariacji dobitnie podkreślających, że symetria kształtu okularów wcale nie jest rzeczą świętą. Osobom niegotowym na takie okularowe rozpasanie zawsze pozostać może coraz częściej pojawiająca się i modna zarazem asymetria koloru.

Nieśmiertelny owal

O okrągłych/owalnych okularach pisałem wiele. Poświęciłem nawet temu zagadnieniu osobny artykuł – Kultowy owal? Fakt jest taki, że coraz to nowe, kosmiczne materiały, kombinacje z poprzeczkami, mostkami, kształtem (na tyle, ile to możliwe) próbują wizualnie i funkcjonalnie wnieść coś nowego. Jednak wciąż to stary dobry owal. Był, jest i nie chce zniknąć. Ja uwielbiam.

Wielokąty

Ostatni moi pretendenci do okularowych trendów 2019 to kanciaste, wielokątne oprawy korekcyjne i przeciwsłoneczne. Zdecydowanie częściej możemy spotkać je w metalowych odsłonach, wśród których niewątpliwie w tym sezonie króluje złoto.