Dek Optica – wrocławska manufaktura okularów

Mimo dużego uznania dla zagranicznych producentów okularów i całych tych a-chów! i och-ów!, które czynimy (i słusznie) wokół włoskiego czy francuskiego wzornictwa, warto pamiętać, że „tuż za rogiem” mamy firmy, którym należy się nie mniejsza uwaga.

Jedną z nich jest marka, która budowała swój wizerunek przez dekady, podążając pod prąd i przecierając okularowe szlaki w trudnym czasie powojennej Polski. Firma, która bez dostępności dzisiejszych materiałów i technologii, dzięki kreatywności i wielkiej pasji właścicieli, stworzyła podwaliny produkcji okularów w naszym kraju.

Tak to się zaczęło…

Licząca trzy pokolenia wrocławska, okularowa manufaktura – Dek Optica, nieustająco 100% swoich produktów wytwarza w Polsce! To biznes reprezentowany przez rodzinę Daniluków, dla której okulary od dobrych kilkudziesięciu lat są sposobem na życie. Firmę założył Jan Daniluk, który 77 lat temu, w 1945 roku otworzył przy dawnej ulicy Klasztornej (obecna ul. Traugutta) pierwszy zakład optyczny we Wrocławiu. Od roku 1968 po dziś dzień optyk ma swoją siedzibę przy ulicy Kuźniczej, a na swoim koncie wielu lojalnych klientów korzystających z okularowych usług dobre kilkadziesiąt lat.

Zapoczątkowana przez J. Daniluka działalność znacznie różniła się od współczesnych zakładów produkcyjnych. Innymi słowy – jeśli potrzebowałeś specjalistycznego urządzenia – sam musiałeś je stworzyć. I tak też było! Jak chociażby z wtryskarką do opraw odtworzoną (uwaga!) na podstawie ulotki otrzymanej podczas targów w NRD i skonstruowaną przy wsparciu inżynierów Politechniki Wrocławskiej, PaFaWagu i FATu. To dopiero historia!

Wraz z upływającym czasem okularowy fach przeszedł w ręce młodszego pokolenia rodziny Daniluków – synów Waldemara i Krzysztofa. Waldemar przejął opiekę nad zakładem optycznym, który wraz z rodziną prowadzi do dziś. Krzysztof wraz z żoną założył firmę Dek Optica skupiającą się na produkcji opraw. Obecnie piecze nad produkcją kultowej, polskiej marki okularów trzyma córka Krzysztofa – Ewa i jej mąż Łukasz, dla których tworzenie opraw jest wielką przyjemności oraz kontunuowaniem rodzinnej misji. Zaangażowanie oraz pasja w projektowaniu i produkcji opraw w zgodzie z DNA marki Dek Optica, mogą być powodem do dumy wszystkich pokoleń rodziny Daniluk.

40 lat później…

Obecnie Dek Optica wiedzie prym w rodzimej, polskiej produkcji opraw okularowych. Przy ulicy Kowalskiej 121 we Wrocławiu wytwarzane są oprawy frezowane oraz tzw. wtryski.

System produkcji frezowanych opraw oparty jest na francuskich maszynach, włoskich komponentach i włoskiej technologii polerowania, zaś wyjątkowa estetyka opraw wtryskowych, to rezultat ręcznego, warstwowego malowania.

Mimo zaopatrywania w swoje produkty dużej liczby salonów optycznych w Polsce, Dek Optica otworzyła się również na rynek zagraniczny, będąc doskonałym rozwiązaniem dla potrzeb odbiorców poszukujących maksymalnie dobrej korelacji jakości i ceny oraz wzorowej obsługi serwisowej. W 2023 firma po raz kolejny z sukcesem wystawiła się na targach MIDO w Mediolanie.

Dynamicznie zmieniający się rynek i coraz to ciekawsze modowe trendy, wpłynęły na fakt wyodrębnienia w firmie dwóch nowych linii opraw aspirujących do rangi produktów premium. Kolekcja Jubileuszowa powstała z okazji 40-lecia firmy i charakteryzuje się pięknymi, kobiecymi kształtami. Craft by Dek to z kolei zaawansowane technologicznie modele o rzemieślniczym charakterze. Obie kolekcje to kunsztownie wykonane modele, będące nie tylko esencją możliwości technologicznych wrocławskiej manufaktury, ale i niebywałych zdolności w projektowaniu opraw Ewy i Łukasza Doleczek. Ich rodzinna historia potwierdza, że entuzjazm w dążeniu do celu jak i ciężka praca są fundamentem w budowaniu silnej, rozwijającej się marki.

Radosław Wiktorowicz – Ghosteye

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem Dek Optica

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.