Przykazania okularnika

przykazania dla okularnikow

Poniżej przygotowałem dla Was ponad dwadzieścia podstawowych wytycznych, dzięki którym Wasze ulubione okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne będą cieszyć się lepszą kondycją, a Wy postępując zgodnie z poniższymi zasadami będziecie zakładać je z większą chęcią właściwie troszcząc się o swoje zdrowie. Warto być świadomym okularnikiem. Czyż nie?

1.  Nie czyść okularów na sucho czym popadnie – cząstki brudu na soczewce mogą wywołać uszkodzenia w powłoce antyrefleksyjnej.

2.  Używaj do ich mycia letniej, bieżącej wody oraz płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie (byle nie cytrynowego).

3.  Po umyciu przetrzyj okulary na sucho najlepiej specjalną okularową ściereczką z bawełny lub mikrofazy.

4.  Do czyszczenia możesz użyć specjalnych płynów w aerozolu zakupionych w salonie optycznym.

5.  „Garażuj” swoje okulary w etui, najlepiej z miękkim środkiem.

6.  Nie narażaj okularów na działanie wysokich temperatur (np. pozostawiając je w samochodzie czy w upalny dzień na ręczniku na plaży) – termiczne uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej nie podlegają gwarancji.

7.  Ostrożnie z kosmetykami! Podczas robienia się „na bóstwo” i korzystania ze środków chemicznych typu lakier do włosów, perfumy itp. – okulary odłóż na bok.

8.  Unikaj zakupu bardzo jasnych oprawek (szczególnie zauszników) w sytuacjach kiedy dość często farbujesz włosy. Materiał oprawki może wejść w reakcję z farbą do włosów.

9.  Unikaj naprawy oprawek okularowych na własną rękę. Zleć to najlepiej optykowi, który sprzedał Ci okulary.

10.  Nie klej samemu oprawek! Jest duże prawdopodobieństwo, że tym sposobem uszkodzisz soczewki okularowe.

11.  Nie modeluj samemu oprawek np. przy pomocy suszarki do włosów (już nic mnie nie zdziwi…). Zleć to optykowi, który zrobi to fachowo i bezpiecznie.

12.  Nie męcz się dłużej w przypadku okularów z plastikowymi, twardymi i upijającymi nanośnikami. Poproś optyka o ich wymianę na delikatne silikonowe. Cały zabieg potrwa pięć minut.

13.  Zakładaj i zdejmuj okulary oburącz – uwierz mi, że przetrwają w niezmienionym kształcie znacznie dłużej.

14.  Nabywając okulary progresywne – nie boksuj się ze sprzedawcą o 50 zł. Zapytaj najpierw czy i jaki okres gwarancji adaptacji posiada produkt, który nabywasz.

15.  W przypadku zakupu okularów bez tzw. teleskopów (flexów) – wiedz, że z upływem czasu oprawki będą bardziej narażone na zniekształcenia zauszników.

16.  Jeśli spędzasz sporo czasu przed komputerem – zapytaj swojego optyka o soczewki odcinające znaczącą część promieniowania niebieskiego i fioletowego z ekranów urządzeń elektronicznych. Oczy masz tylko jedne!

17.  Jeśli pół życia spędzasz „za kółkiem” spróbuj tzw. fotochromów. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy.

18.  Pod żadnym pozorem nie kupuj gotowych okularów w aptekach czy marketach. Naprawdę szkoda Twojego zdrowia.

19.  Zakup okularów przeciwsłonecznych niekoniecznie powinien być podyktowany hiper – internetową promocją. Zanim je kupisz – koniecznie sprawdź czym powinny się cechować.

20.  Jeśli wiesz, że w związku z charakterem Twojego zawodu bądź hobby – szkła okularowe narażone będą na uszkodzenia – zapytaj optyka o megaodporne „szkła” typu Trivex.

21.  W przypadku zakupu okularów dla dziecka potraktuj jako priorytet nie kolor, ale ich wygodę i antyalergiczne materiały.

22.  Słońce nie musi być dla ciebie udręką. Pamiętaj, że w przypadku dużej wady wzroku możesz posiadać okulary przeciwsłoneczne z korekcją.

 

 

 

1 Comment

  1. Cieszę się, że powstaje coraz więcej blogów i wpisów na portalach społecznościowych o tym, jak prawidłowo dobierać, nosić i pielęgnować okulary, sama korzystam z salonu optycznego OkoEkseprt i pomimo tego, że uwielbiam do nich zaglądać i mają naprawdę przystępne ceny, ogrom oprawek do wyboru, nie mówiąc o przemiłej obsłudze to częste chodzenie do optyka jest męczące :\


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.