Top 10 okularowych ciekawostek

Okulary są dla mnie fascynującym zjawiskiem jednoczącym modę z potrzebą korekcji i ochrony wzroku. To przedmiot z ciekawą historią, wokół którego można opisać setki nowinek i opowiedzieć tysiące anegdot. Choć w bezkresie Internetu znajdziecie z tej materii pewnie o wiele więcej ciekawych treści – w Wasze ręce oddaję moją topową dychę.

1. Pierwsze przyrządy przypominające okulary prawdopodobnie pojawiły się w V wieku u Chińczyków, a następnie w X wieku u Arabów. Według różnych przekazów już w I wieku dla poprawy widzenia stosowano specjalnie szlifowane kruszce. Za kolebkę okularów w Europie uważa się XIII–wieczne Włochy.

2. Pierwsze okulary przeciwsłoneczne zostały wynalezione w Chinach w XII wieku. Co ciekawe początkowo służyły sędziom do kamuflażu swoich reakcji podczas przebiegu rozpraw. Jeden z pierwszych ludów, który wykorzystywał okulary typowo w celu ochrony przed silnym światłem słonecznym (a także lodowymi bezkresami) byli mieszkańcy Arktyki – Eskimosi.

3. Materiał Trivex, z powodzeniem wykorzystywany do produkcji soczewek okularowych, zanim trafił do salonów optycznych wykorzystywany był w amerykańskim przemyśle militarnym. Testując go i opuszczając na niego metalową kulę z wysokości ponad jednego metra tworzywo pozostaje nienaruszone.

4. Jedna z hiszpańskich, okularowych marek wpadła na pomysł, aby dostosować produkcję opraw okularowych i wytwarzać je …z oceanicznych śmieci. Robi to z powodzeniem już od kilku lat. Szacunek.

5. Gdybyś chciał odnieść koszt wykonywanych na zamówienie okularów marki Bentley do cen aut z koncernu VW, to za najtańsze z nich mógłbyś wyjechać z salonu nowym Polo 1.0 TSI. Górny przedział cenowy to maksymalnie dopasiony Golf R. Do okularów dołączone jest etui wykonane z tej samej skóry, którą obszywane są fotele brytyjskiej motoryzacyjnej ikony luksusu.

6. Pierwszą firmą, która stworzyła wysokoindeksowe, potrójnie pocieniane (czyli w tzw. indeksie 1.74) soczewki okularowe była założona w Tokio w 1917 roku japońska firma Nikon. Do dziś jest jedną z czołowych na świecie firm zajmujących się m.in. produkcją aparatów fotograficznych.

7. Jako osoba wymagająca okularowej korekcji zarówno do dali jaki i bliży, pierwsze tzw. okulary dwuogniskowe wynalazł jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Beniamin Franklin. Takim oto sposobem potrzeba stała się matką wynalazku. Choć nigdy nie był amerykańskim prezydentem jego podobizna znajduje się na studolarowym banknocie.

8. Pierwszą soczewkę progresywną – z tzw. płynnym przejściem mocy od korekcji do dali, przez odległość pośrednią, aż po korekcję do czytania (o nazwie Varilux) – wprowadziła do sprzedaży 1959 roku francuska firma Essilor.

9. W obecnych czasach mnogość materiałów, z których tworzy się oprawki okularowe jest zadziwiająca. Obok przeróżnych odmian dość często stosowanego octanu, acetatu, materiału TR90, aluminium czy stali, osobiście miałem na nosie patrzałki m.in. z 18K złota, srebra, platyny, tytanu, karbonu, przeróżnych odmian drewna i skóry (ze skórą płaszczki włącznie), bawolego rogu, kamieni szlachetnych (w tym okulary zdobione diamentami), muszli, materiałów z recyclingu czy płyt winylowych. Jak widzicie lista jest długa i stale się powiększa.

10. Największą potęgą okularów na świecie są Włochy i dwie okularowe manufaktury – Luxottica na czele z najbogatszym Włochem – Vincento Vecchio oraz Safilo Group z Vittorio Tabacchi. W portfolio marki Luxottica możemy odnaleźć m.in takie brandy okularów jak Ray-Ban, Persol, Chanel, Giorgio Armani czy Prada zaś potentat Safilo może poszczycić się współpracą z markami Dior, Fendi, Hugo Boss czy Carrera.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.