Targi Optyczne Optyka 2018

Zanim opadnie kurz po 23 i 24 listopada opowiem Wam jak minęły te dni, a ściślej „top of the top” spośród wystawienniczych wydarzeń z branży optycznej w kraju.


Targi Optyczne Optyka 2018 były podsumowaniem kończącego się roku i zapowiedzią tego, co świat optyki okularowej przygotował dla nas na zbliżający się nowy 2019 rok. Międzynarodowe Targi Poznańskie ugościły 153 wystawców przyciągając kilka tysięcy odwiedzających.

Trudno nam jest (i pewnie będzie) mieć podobny rozmach i grać z poznańskim eventem w tej samej lidze, co Silmo czy Mido, chociażby z faktu obecności Paryża i Mediolanu w gronie światowych stolic mody. Cieszy jednak fakt, że rokrocznie impreza w Poznaniu rośnie w siłę i jest godnym optycznym wydarzeniem w skali Europy, za co organizatorom i wystawcom należy pogratulować. Good job!

Vasuma eyewear stockholm okulary

­

Handlowe serce Poznania w czasie dwóch dni skupiło między innymi producentów i dystrybutorów opraw okularowych i okularów przeciwsłonecznych, czołowe brandy soczewek okularowych, firmy oferujące sprzęt optyczny i okulistyczny, a także grono speakerów rozprawiających podczas branżowych wykładów i warsztatów. Nic dodać nic ująć – był to obowiązkowy okularowy event 2018 w Polsce!

Również i tradycji stało się zadość – wyłoniono bowiem Złotych Medalistów Optyki 2018. Ale o tym za chwilę…

Okulary z półki premium, czyli albo grubo, albo wcale

No to co – zaczynamy od największych graczy mających w swojej ofercie oprawki okularowe z segmentu premium. A jeśli o nich mowa – to po Optimex – Viscom (wyłącznym dystrybutorze opraw okularowych, których nazw nie muszę przedstawiać) mogłem spodziewać się luksusu i elegancji spójnej z markami takimi jak Fendi, Chloe czy Hugo Boss. I tak też było. Nazwanie miejsca wystawienniczego Optimexu stoiskiem, byłoby pewnego rodzaju nietaktem wobec firmy – zagościłem raczej w mega showroom’ie stworzonym z klasą i smakiem. Brawo!

Zresztą takiemu wizerunkowi nie ma się co dziwić. Rynek dóbr luksusowych i produktów premium z roku na rok generuje spory wzrost sprzedaży w naszym kraju. Odnosząc to do „branży” – zakup okularów przeciwsłonecznych z czterocyfrową kwotą na metce nikogo już nie dziwi. Okularowe „high live”, które Optimex nosi na piersi ma wytłumaczenie w postaci coraz to większej liczby „drogich” opraw spotykanych na twarzach Polaków (już nie tylko zamożnych ekscentryków, ale normalnych „okularników” oczekujących solidnego, oryginalnego produktu). I dobrze.

Carrera Zloty Medal Targi Optyka 2018 okulary

Wśród asortymentu marki Optimex – Viscom spokojnie można byłoby wybrać kilka perełek pretendujących do roli Złotego Medalisty Targów. Na podium stanęły okulary przeciwsłoneczne włoskiej marki Carrera – świetny, ultralekki i funkcjonalny model. Jak widać – owal „never die”.

Optimex Viscom Fendi Chloe

Za blaskiem ekskluzywnych opraw kryją się normalni ludzie – to zespół Optimex – Viscom, który miałem przyjemność poznać. Dziękuję za kreatywne spotkanie i trzymam kciuki za dalszy, prężny rozwój firmy!

Kolejne miejsce, które miałem okazję odwiedzić przyciągało i emanowało nowoczesnym, brytyjskim luksusem – mowa tu o flagowym, hybrydowym modelu Jaguara – I Pace. A jeśli Jaguar – to oczywiście Menrad – firma mająca w swoim portfolio (obok Jaguara) chociażby takie okularowe smaczki, jak Joop czy Davidoff. Obok prezentacji okularowych kolekcji premium Targi Optyczne Optyka 2018 były dla firmy pretekstem, aby wznieść toast za czwarte urodziny Akademii Menrad. Jako osoba, która prowadzi szkolenia dla właścicieli i sprzedawców w salonach optycznych nie mogłem o tym nie wspomnieć. Gratuluję i życzę wielu kolejnych sukcesów w obszarze szkoleń ze skutecznej sprzedaży!

Menrad Akademia okulary Jaguar

Podczas targów miałem okazję porozmawiać z ciekawym człowiekiem – Panem Piotrem Gawronem – Dyrektorem Zarządzającym Menrad Polska. Jego osoba utwierdziła mnie w przekonaniu, iż firma ma właściwego „wodza”. Dziękuje za rozmowę.

Targi optyczne Optyka 2018 to nie tylko okulary i soczewki

Robot Glasson optyka

Przy dziale zarezerwowanym dla firmy Menrad mieliśmy okazję wysłuchać parę słów z ust sztucznej inteligencji: „Cześć! Jestem Gienek! Wiesz co to jest Glasson? Wejdź na www.glasson.pl i umów się na bezpłatną prezentację. Przetestuj wyszukiwarkę soczewek. To jest sztos! Nikt tego nie ma”. Czapki z głów dla „pozytywnych świrów”, którzy wymyślili (zanosi się) przełomowe oprogramowanie do obsługi salonu optycznego.

Ghosteye Radek Glasson oprogramowanie dla optykow

Radka Żaka – współautora projektu Glasson poznałem niecały rok temu. Musiałby być zdarzyć się cud, żeby Radek z Radkiem nie mógł nadawać na tych samych falach! 😊

Producenci soczewek okularowych na targach w Poznaniu

Jak sami dobrze wiecie okulary to pewna wypadkowa tego, co spoczywa na naszym nosie (oprawka okularowa) oraz to przez co patrzymy (soczewki okularowe). W Poznaniu mieliśmy możliwość zobaczyć nowości wśród wiodących polskich i światowych producentów. Na tym polu, aż zaroiło się od Złotych Medali Targów Optyka 2018.

Soczewka Nikon

Po raz pierwszy firma JZO pokazała szerzej optycznemu światu w Polsce – japońskie soczewki Nikon – markę, która w moim przekonaniu może sporo namieszać w segmencie klienta premium. Czy wiecie, że to właśnie Nikon jako pierwszy stworzył soczewki w indeksie 1.74? Jury targów doceniły jakość nowego dystrybutora nagradzając JZO za soczewki okularowe Nikon Presio Master. Brawo!

urządzenie do videocentracji jzo

Przy stoisku JZO mogliśmy również przetestować urządzenia do videocentracji. Nie będę rozpisywał się na ten temat więcej – powiem tylko, że pod koniec tygodnia będę miał dla Was małą niespodziankę. (Tak, tak – wpadajcie do mnie jak najczęściej, aby być na bieżąco!).

JZO Optyka 2018 Ghosteye okulary

Jak zwykle przy stoliku JZO, burza mózgów – starczyłoby materiału na kilka artykułów. 😊

Kolejne nagrody powędrowały do laureatów spod loga marki Szajna (soczewki progresywne EGO Pro X), Hoya (soczewki SYNC III), Essilor (Varilux X) oraz Zeiss – za Technologię UV Protect.

Shamir Polska

Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, ale także firmom, takim jak Shamir, Seiko, Rodenstock które miałem przyjemność odwiedzić. Wszyscy, bez wyjątku idziecie do przodu. Ogromny szacunek!

Kilka marek opraw wartych większej uwagi

Zdaje sobie sprawę z tego, że nie opisałem i nie opiszę wszystkich. Jest to moje, czysto subiektywne podsumowanie Targów Optycznych Optyka 2018, dlatego nie miejcie mi za złe tego, że kogoś tu zabrakło.

Poniżej kilka marek jakie ubrałem w foto-sesję, o których chciałbym Wam jeszcze wspomnieć.

Look the concept factory

Włoski handmade Look Occhiali jest potwierdzeniem tego, że oprawka nie zawsze musi „krzyczeć” kolorem i kształtem. Wszystko jest jasne, kiedy założymy którąkolwiek z ultralekkich opraw tego producenta… po krótkim czasie zapominając, że cokolwiek mamy na nosie. Moje gratulacje dla Szymona Czapika za świetne reprezentowanie tej marki w Polsce.

La Matta i Kaos

A kobietom, dla których ogromne znaczenie ma kolor i mocny temperament śmiało mogę polecić kolekcje od La Matta i Kaos. Wyłącznym przedstawicielem tych marek w Polsce jest Pan Bogdan Radwański.

Red Bull

Tradycyjnie na targach nie zabrakło pięknych kobiet. Na zdjęciu freestylowe oprawki od marki Red -Bull.

Hayne Optyka 2018

Krótka rozmowa na stoisku firmy Hayne, wśród mega pomysłowego zespołu młodych ludzi. Trzymajcie się ciepło!

Tavat

Kto z Was lubi przepych i zna trochę obwieszonych łańcuchami (w cenie samochodu) muzycznych artystów, ten musi znać markę Cazal.

Tavat Eyewear

Przymiarka na stoisku marki Tavat Eyewear.

Okulary Aston Martin

Faceta zawsze ciągnie do drogich „fur”. Od lewej – oprawka od Porsche, po prawej – dzieło sygnowane logiem Aston Martin. Jakiś czas temu opisałem branding optyki okularowej nawiązujący do motoryzacji będąc na Poznańskim Motor Show 2018 – cz. I oraz Poznańskim Motor Show 2018 – cz. II Czytaliście??

Olaf Tabaczyński – stylista Opraw Okularowych

Stylista Opraw Okularowych Olaf Tabaczynski

Na deser kilka słów o ściśle powiązanym z optyką okularową fachu, który jeszcze kilka lat temu budził niepewność, a przez niektórych omijany był szerokim łukiem. Od razu na myśl cisną mi się na usta słowa Mahatmy Gandhi: „Na początku cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz”. Doskonałym tego przykładem jest Olaf TabaczyńskiStylista Opraw Okularowych, który własnym kunsztem, nowatorstwem i artyzmem w pełni zasłużenie „wydreptał” sobie niszę, w której w moim przekonaniu jest najlepszy. To duży postęp dla branży optycznej, w której ważnym elementem staje się nie tylko zero-jedynkowy podział okularów na ładne i nieładne, ale spojrzenie na nie przez pryzmat przedmiotu z uwzględnieniem barw (w tym zasad kolorymetrii), faktur czy relatywizmu proporcji. Takie podejście do obiektu jakim są okulary, utwierdza nas w przekonaniu, że stały się one elementem biżuterii i nieodzowną częścią naszego wizerunku. Dziś jedna para to zdecydowanie za mało.

Olaf Tabaczyński i Ghosteye

Wyjątkowe podejście Olafa do doboru okularów mieli okazje zobaczyć uczestnicy jego warsztatów.

Dzięki Poznań!

Poznańskie Targi Optyczne Optyka 2018 zapamiętam jako iście europejskie wydarzenie, na którym mogłem porozmawiać i (rzecz jasna) zobaczyć produktową ofertę producentów i dystrybutorów począwszy od Poznania, a skończywszy na dalekiej Australii. Nie wiem jak Wy, ale ja już zapisałem w swoim kalendarzu zbliżające się targi optyczne w Monachium (a tutaj – moja recenzja z ostatnich targów w Niemczech) oraz Mediolanie. Gdyby nie udało by się Wam tam być – bądźcie spokojni – fotorelacja by Ghosteye na pewno się pojawi.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.