Słownik okularnika

Tak jak sporo z Was – ja też kiedyś byłem laikiem w obszarze optyki okularowej. Nikt nie jest alfą i omegą i nie musi wiedzieć wszystkiego. Zgodzicie się jednak, że czasem podstawowa wiedza potrafi ułatwić życie. To właśnie dlatego podjąłem się stworzenia Słownika Okularnika. Chociażby po to, aby wizyta u okulisty i optyka była przyjemniejsza, „dostępniejsza” i bardziej zrozumiała. Poniżej prototyp, który w miarę możliwości będę poszerzał i upiększał. Na zdrowie!

Addycja (ADD) – parametr, który określa różnicę (mierzoną w dioptriach – DPT) miedzy korekcją do dali (górna część recepty) a korekcją do bliży (dolna część recepty). Wartość ta wprowadzana jest na recepcie w sytuacjach, w których będziesz decydował się na zakup okularów progresywnych. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku soczewek progresywnych będzie taka sama.

Antyrefleks – podstawowa powłoka uszlachetniająca, którą powinny posiadać „szkła” Twoich okularów. To trochę tak jak wspomaganie kierownicy w samochodzie. Absolutny „must have”. Antyrefleks wzmacnia kontrast widzenia oraz przejrzystość obrazu eliminując (odbijając) refleksy świetlne z otoczenia.

Baza – występuje zawsze obok wartości pryzmatu i określa jego kierunek. Na recepcie jest wtedy podana wartość kąta (od 0 do 360 stopni) lub określenie opisowe (nos -bazą do nosa, skroń – bazą do skroni, dół – bazą do dołu lub góra – bazą do góry). Parametr ten może właściwie osadzić soczewki w okularach.

Cylinder – kiedy część oka ludzkiego zwana rogówką lub soczewką nie jest równomiernie zakrzywiona (ma zaburzoną symetrie obrotową), krzywiznę tą koryguje właśnie cylinder. Podawany jest on na recepcie także w dioptriach, z dodatnią lub ujemną wartością. Korekcja ta występuje niezależnie od konieczności korekcji sferycznej (pierwsza kolumna na recepcie) i występuje podobnie jak wada sferyczna w jednym lub obu oczach. Poprzez wartość cylindra korygujemy wadę wzroku zwaną astygmatyzmem (inaczej niezbornością).

Dioptromierz – urządzenie będące podstawowym wyposażeniem salonu optycznego, dokonujące pomiarów mocy optycznych soczewek okularowych.

Fotochromy – to inaczej okulary fotochromatyczne ze „szkłami” samozabarwiającymi się pod wpływem słońca. W zależności od natężenia światła słonecznego soczewka taka zmienia swoje zabarwienie wprost proporcjonalnie do jego natężenia. Idealny kompromis pomiędzy okularami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi.

Gwarancja adaptacji – określa możliwość bezkosztowej wymiany zakupionych szkieł progresywnych na bardziej spersonalizowane w przypadku trudności w przystosowaniu się do nich. W dzisiejszych czasach takie udogodnienie to standard w obsłudze klienta optycznego i żadne novum wśród czołowych producentów szkieł progresywnych. W zależności od producenta czas gwarancji adaptacji jest różny (zwykle 1-3 m-ce).

Indeks (soczewki okularowej) – parametr określający grubość soczewki okularowej. Przy wyższych „mocach” na recepcie warto zastosować tzw. soczewki wysokoindeksowe, które będą lżejsze, cieńsze oraz estetyczniejsze.

Okulary dwuogniskowe – okulary, przez które możesz widzieć zarówno dal jak i bliż bez możliwości widzenia odległości pośrednich. Cechą okularów dwuogniskowych jest widoczna na „szkłach” pozioma podziałka oddzielająca część przeznaczoną do widzenia dali i bliży, będąca wyrazem tzw. skokowej zmiany mocy.

Okulary jednoogniskowe – okulary służące do wyłącznie do widzenia tylko z daleka, bliska lub odległości pośrednich. Jeśli masz kłopot z widzeniem zarówno dali jak i bliży powinieneś posiadać dwie pary okularów jednoogniskowych lub jedna parę okularów progresywnych.

Patenty – to inaczej tzw. okulary bezramkowe, które ze względu na swoja konstrukcję (elementy oprawy są wwiercane w soczewkę okularową) wymagają zastosowania „szkieł” z poliwęglanu lub materiału Trivex.

PD – (z ang. pupillary distance) – inaczej rozstaw źrenic, czyli odległość od środków źrenic oka podaną w milimetrach. Dla precyzji pomiaru (a w konsekwencji dokładniej wykonanych „szkieł” okularowych) wykonuje się go przy użyciu specjalnego urządzenia (cyfrowego pupilometru) z podziałem na oko prawe i lewe. Często parametr ten na recepcie podawany jest jako wartość sumaryczna. Należy pamiętać, że wartość PD do dali i bliży będzie się od siebie różnić (zwykle o 4-5 milimetrów).

Polaryzacja – to uszlachetnienie soczewki okularowej wygaszające (polaryzujące) tzw. światło poziome, które odbija się od gładkich powierzchni (droga, woda, śnieg ). Jest to cecha okularów przydatna kierowcom, sportowcom oraz osobom przebywającym „nad wodą”. Obraz widziany przez takie okulary jest wyostrzony (kontrast i barwa).

Presbiopia – jest efektem fizjologicznym, w którym soczewka oka nie akomoduje jak dawniej tracąc swoją elastyczność. To taki ewolucyjny psikus, który wcześniej czy później dopadnie każdego. To ten moment (zwykle po czterdziestce), w którym zaczynasz mieć kłopoty z wyraźnym widzeniem z bliska…no i potrzebujecie dłuższych rąk, aby móc przeczytać książkę czy kartę dań w restauracji. Od tego momentu nazywasz się presbiopem.
Progresy (okulary progresywne) – okulary z soczewkami posiadającymi tzw. płynne przejście mocy. Innymi słowy możesz precyzyjnie zobaczyć przez nie przedmioty znacznie oddalone od Ciebie, jak i znajdujące się bardzo blisko. Idealne rozwiązanie dla prezbiopów.

Pryzmat – to parametr potrzebny w przypadku wad wzroku związanych z zezem lub widzeniem obuocznym (najczęściej w przypadku dzieci). Moc zapisywana jest wtedy w tzw. dioptriach pryzmatycznych (czwarta kolumna na recepcie).

Pupilometr – Urządzenie, które dzieki bogu zastąpiło królową -linijkę. Służy do precyzyjnego pomiaru odległości źrenic. Parametr konieczny do określenia podczas zakupu okularów korekcyjnych.

Receptura (w znaczeniu soczewki recepturowe) – „szkła” okularowe, które salon optyczny wykonuje dla Ciebie na specjalne zamówienie w związku z nietypowymi (najczęściej zbyt dużymi wartościami na recepcie mocy sferycznych i/lub cylindrycznych). „Szkła” recepturowe zwykle są znacznie droższe od standardowych. Musisz liczyć się też z nieco dłuższym oczekiwaniem na wykonanie takich okularów.

Sfera – (inaczej dioptria SPH lub DPT) – na recepcie to pionowa kolumna po lewej stronie (oddzielnie dla oka prawego – OP i oka lewego OL). Jest to jednostka optyczna, której wartość jest równa odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach. Określa ona krótkowzroczność (oznaczenie „-” przed daną wartością) lub dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność (oznaczenie „+‘’ przed daną wartością.

Strefa progresji – jedna z najważniejszych cech soczewki progresywnej, w znaczącej mierze wpływająca na jakość widzenia i wyznaczając a jej cenę. Innymi słowy to część aktywna soczewki, przez którą patrzymy, a jej szerokość i długość decyduje o tym jak widzimy. Zasada jest prosta – szersza strefa (kanał) progresji – szersze pole widzenia i… droższy produkt.

Trivex – materiał, z którego produkowane są soczewki okularowe. Godny następca poliwęglanu. Nadrzędną cechą materiału Trivex jest ponadprzeciętna odporność na czynniki mechaniczne. Jest niezwykle mocny i elastyczny, a przy tym bardzo lekki. Idealny dla osób uprawiających sport, dla dzieci oraz w konstrukcjach okularów typu patent.

UV 400 – to filtr (uszlachetnienie „szkieł” okularowych), który daje maksymalną ochronę przed najdłuższymi falami ultrafioletu (UVA), których długość sięga do 400 nm (stąd oznaczenie UV400). W skrócie, jeśli cenicie sobie zdrowie swoich oczu, nie ma co zawracać sobie głowy okularami przeciwsłonecznymi nie spełniającymi tej normy.